• Facebook טיפה של שמש
 • הירשמו לערוץ לש טיפה של שמש

טיפה של שמש רפידות שמחמיאות להנקה 052-8974486 tipa.shel.shemesh@gmail.com

 

 

האם תינוק יכול להסתפק בהנקה מצד אחד בלבד?

שאלה ששואלות בצדק הרבה אמהות מניקות ובמיוחד אמהות לתאומים.

אמהות רבות שמות לב ששד אחד מייצר יותר חלב מהשני ו/או שהתינוק יונק משני השדיים, אך מעדיף צד אחד על פני האחר. מצב זה בדר"כ נורמלי ותקין ואין סיבה לדאגה.

ישנן סיבות רבות להעדפת צד:

 1. שד שמייצר מעט מידי חלב או שזרם החלב בו חלש והתינוק מתאמץ מאוד ביניקה.

 2. שד שמייצר המון חלב או שזרם החלב מהיר והתינוק לא מסוגל לסנכרן יניקה, בליעה ונשימה.

 3. לפעמים תינוקות מעדיפים באופן זמני רק שד אחד, במיוחד אם נחיר אחד סתום, אם יש דלקת באוזן או אפילו אם התינוק חוסן וקיים כאב בזרוע באזור הדקירה. תינוקות אלו בדר"כ יחזו לינוק משני השדיים ברגע שהבעיה נעלמת.

 4. נשים שעברו ניתוח באחד השדיים בעבר, כך שיתכן השד המנותח מייצר פחות חלב.

 5. בעיות חוזרות ונשנות בפטמה באחד הצדדים- ישנן דרכים רבות לטיפול ומניעה ומומלץ להיעזר ביועצת הנקה מוסמכת IBCLC לפני שמחליטים לגמול את השד.

 6. מצבים חוזרים ונשנים של דלקת/ צינורית סתומה או בלב בשד אחד. גם במקרה זה,  ישנן דרכים רבות לטיפול ומניעה ומומלץ להיעזר ביועצת הנקה מוסמכת IBCLC לפני שמחליטים לגמול את השד.

 7. מצבים פיזיים אצל האם אשר מקשים על הנקה מצד אחד (לדוג' חוסר תפקוד של היד/זרוע).

 8. במקרים נדירים, ניכר הבדל משמעותי בגודל השדיים אשר יכול להצביע על רקמת שד לא מפותחת בשד הקטן יותר, ולכן יהיה בשד זה יצור נמוך של חלב.

 9. לפעמים לאמהות יותר נוח מבחינה פיזית להניק מצד מסויים.

יכולות להיות סיבות נוספות רבות להעדפת צד, אך מה שחשוב לדעת זה שתינוקות יכולים להסתפק בהנקה משד אחד בלבד. אפשר לעשות זאת מבלי לתת תוספת חלב, כל עוד התינוק יונק לפי צרכיו. בעצם ככל שיתפנה יותר חלב מהשד, כך הוא ייצר יותר חלב, כך שתינוק יכול לינוק משד אחד באופן בלעדי. ככל שיתפנה פחות ופחות חלב מהשד השני, כך הוא ייצר פחות חלב.

 

נשים רבות מנסות להגביר את ייצור החלב מהשד שמייצר פחות, ע"י שאיבות, הצעה תכופה של צד זה ועיסויים מידי פעם. כל אלו יכולים להוביל לעייפות, תסכול ואפילו הפסקת הנקה. בעצם אם התינוק בריא ועולה במשקל באופן תקין, אפשר להניק משד אחד בלבד.

כיצד לעבור להנקה משד אחד בלבד?

אם התינוק עולה במשקל באופן תקין והחלטת שהגיע הזמן להניק מצד אחד בלבד, יש להפסיק את ייצור החלב מהשד שממנו לא תתקיים הנקה. בהתאם למידת ההנקה מצד זה, תקבע מידת הגמילה מייצור חלב. ככל ששד זה מייצר יותר חלב, כך ייקח יותר זמן להפסיק את ייצור החלב.

אם שד זה מייצר הרבה חלב, יש לבצע את הגמילה בזהירות ובאיטיות בכדי להימנע מדלקות וסתימה של צינוריות.

אם את מעוניינת לבצע את הגמילה בליווי ובאופן אחראי ומסודר, אני מזמינה אותך לפנות אליי לייעוץ הנקה בו אסייע לך לבנות תוכנית גמילה נכונה.

 

בנוסף, אם את עדיין מעוניינת לשפר את ההנקה מהצד השני, אני ממליצה לנסות לבדוק אם יש הגבלה או אסימטריה בפנים אשר מקשות על התינוק להיצמד לשד זה. אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר בכדי שנוכל בייעוץ הנקה לנסות להתגבר על האתגר ולענות על הצורך שלך בהנקה מאוזנת.

 

ולשאלת השאלות שמעניינת הרבה אמהות- האם השדיים יראו אסימטריים?

במידה ותניקי רק מצד אחד, יתכן שתראי הבדל בין השדיים, כך שהשד שייצר חלב יהיה גדול יותר מזה שתבוצע בו גמילה. כאשר תינוקך ייגמל מהנקה, השדיים יחזרו לגודלם הרגיל ויראו זהים, בינתיים, בינתיים, פיתרון טוב לעיניין הסמטריה הוא רפידות הנקה מותאמות אישית אשר יטשטשו את חוסר האיזון בין השדיים יאפשרו לך מראה נוח ובטוח יותר (רפידות "טיפה של שמש" בחנויות השונות).

 

ונקודה נוספת למחשבה...

תהית  מדוע למניקות בטבע יש כ"כ הרבה פטמות? סתם לצורך ידע כללי, גם למחלקת הקופים ולכבשים, עיזים וסוסות יש 2 פטמות. לעומת זאת,  לחתולות וכלבות יש 8 פטמות, לעכברות 10 ולחזירה 18!!! מבחינה ביולוגית, במרבית המקרים יהיו יותר פטמות מיונקים. המניקה בטבע לא יודעת עבור כל גור מהיכן וכמה הוא יונק. היא נחה ומאפשרת הנקה חופשית לכל אחד מגוריה, גם אם יינק רק מפטמה אחד בלבד.

וגם לנו הנשים יש (במרבית המקרים) יותר פטמות מיונקים, וגם אצלנו תינוק יכול לינוק בשד אחד בלבד, כל עוד נאפשר גישה חופשית לשד.

 

 

למידע נוסף או לתיאום פגישה אישית: 

 

 

חגית משאלי- יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ו- MPH בבריאות הציבור

טלפון 052-3501450

דף הפייסבוק

 

Please reload

פוסטים אחרונים

January 26, 2017

Please reload

 • Facebook Basic Square